|   Spawanie

Spawanie TIG i MAG

 

W celu zwiększenia kompleksowości wykonywanych produktów oraz aby sprostać nowym wyzwaniom rynkowym dołączyliśmy usługi spawania techniką TIG i MAG.

 

Aktualnie oferujemy Państwu spawanie stali czarnej, żaroodpornej, nierdzewnej oraz aluminium. Dzięki nowoczesnym spawarkom jakich używamy w naszej firmie mamy możliwość spawania również bardzo cienkich blach.

Spawanie jako proces technologiczny

 

Spawanie polega na integralnym połączenia dwóch części i należy do grupy procesów łączenia zgodnie z DIN 8590. Podczas procesu spawania materiał na złączu jest doprowadzany do stanu ciekłego lub plastycznego przez ciepło, a następnie łączony ze sobą za pomocą odpowiedniego materiału wypełniającego. Spawanie umożliwia szybkie i ekonomiczne łączenie metali, dlatego proces ten należy od wielu lat do najważniejszych procesów łączenia w dziedzinie obróbki blachy.

 

Do głównych technik spawania zaliczamy obecnie:

 

  • Spawanie w osłonie gazu.
    Wszystkie procesy w tej technice spawania są przeprowadzane przy użyciu gazu ochronnego, który osłania łuk i jeziorko spawalnicze przed atmosferą. Rozróżnia się metody z elektrodami topiącymi (MAG / TIG) i metody z nietopliwymi elektrodami wolframowymi (TIG / WP). W większości przypadków proces spawania jest zautomatyzowany, a wybór gazu osłonowego zależy od procesu i spawanego materiału.
  • Spawanie oksyacetylenowe.
    Podczas spawania oksyacetylenowego, znanego również jako spawanie gazowe, materiał w punkcie spawania jest topiony płomieniem tlenowo-acetylenowym o temperaturze do 3200 ° C. Wymagane do tego gazy są pobierane z dostarczonych butli gazowych i przesyłane do palnika za pomocą systemu węży. Ta metoda jest szczególnie odpowiednia w miejscach trudno dostępnych, ponieważ spawanie jest możliwe we wszystkich pozycjach.
  • Spawanie łukowe.
    Spawanie łukowe obejmuje gaz osłonowy, plazmę, łuk zanurzony i spawanie elektryczne. Łuk służy jako źródło ciepła, które zapala się podczas procesu spawania między elektrodą a przedmiotem obrabianym, tworząc w ten sposób obwód zamknięty. Ze względu na wysoki rozwój ciepła łuku zarówno materiał w punkcie spawania, jak i dostarczona elektroda prętowa i powstały stopiony stop tworzą szew spawalniczy po ochłodzeniu.
  • Spawanie laserowe.
    Laser jest zaawansowanym technologicznie narzędziem i służy do łączenia szerokiej gamy materiałów. Wiązka wiązki laserowej o wysokiej gęstości energii jest precyzyjnie skierowana na punkt spawania. Powierzchnia materiału topi się i tworzy niezwykle drobny szew spawalniczy podczas krzepnięcia, dlatego spawanie laserowe odbywa się w większości przypadków bez materiału wypełniającego. Dzięki temu bezdotykowemu procesowi oprócz części z blachy można również optymalnie zespawać tworzywa sztuczne.