|   Wycinanie Laserowe

Cięcie laserem

 

Jedną z naszych najnowszych maszyn w parku jest laser firmy Trumpf, model TruLaser 3530 o mocy 4kW. Jest to maszyna, króra wyznacza nowe standardy szybkości i jakości przetwarzania.

 

Urządzenie to wykorzystuje dodatkową oś X (Xp), która przenosi wyłącznie głowicę tnącą. Ze względu na zmniejszoną masę uzyskuje się wyższe wartości przyspieszenia podczas procesu pozycjonowania. W rezultacie proces obróbki szczególnie w przypadku cienkich blach jest znacznie szybszy.

 

Nasz laser jest również wyposażony w moduł załadunkowy Liftmaster, który ładuje arkusze blachy na modół zmieniacza palet. Odbywa się to poprzez przesuwanie arkuszy ze stacji ładowania za pomocą przyssawek na ramie maszyny. Ta istotna funkcja nie tylko pomaga operatorowi w zapewnieniu optymalnego działania maszyny, ale także minimalizuje ryzyko uszkodzenia wrażliwych materiałów.

 

Jednostka sterująca lasera TruLaser 3530 również została ulepszona. Dodatkowa funkcja PierceLine obniża czas cyklu przebijania, oszczędzając w ten sposób materiał i zmniejszając zużycie maszyny. Kolejnym ulepszeniem jest wprowadzenie Flycut. Jest to imponująca i skuteczna technologia do produkcji perforacji na laserze z niesamowitą prędkością. Odbywa się to poprzez włączanie i wyłączanie wiązki laserowej, podczas gdy głowica tnąca porusza się szybko po arkuszu.

Proces technologiczny cięcia laserem.

 

Cięcie laserowe należy aktualnie do najbardziej wydajnych procesów cięcia i umożliwia bezdotykowe przetwarzanie prawie wszystkich grup materiałów. Cięcie laserem umożliwia wykonywać różnorodne zadania cięcia z zachowaniem najwyższego poziomie jakości oraz niezmiernie niskich strat materiału. Niezależnie od tego, czy przetwarzamy materiały w kształcie płytek, czy trójwymiarowe geometrie - laser umożliwia precyzyjne cięcie mikrometryczne metalu, plastiku, papieru lub kamienia.

 

Rozwój innowacyjnych laserów światłowodowych sprawił, że cięcie laserem jest obecnie najbardziej ekonomicznym procesem cięcia, szczególnie w dziedzinie obróbki cienkiej blachy. Dzieje się tak ponieważ możliwe jest wytwarzanie szerokiej gamy konturów przy zachowaniu dużych prędkości cięcia oraz faktu iż zwykle cały proces nie wymaga obróbki końcowej. Typowe przykłady zastosowania procesu cięcia laserowego to produkcja pokryw, okrągłych półfabrykatów lub obróbka rur, cięcie blach, grawerowanie i wiele innych.

 

Jakie są procesy cięcia laserowego? W zależności od materiału, zastosowania i sposobu działania użytego lasera cięcie laserem dzieli się na następujące procesy:

 

  • Cięcie wiązką laserową.
    Cięcie wiązką laserową zapewnia wysoką jakość cięcia i jest niezwykle precyzyjne. W tym procesie materiał topi się wzdłuż konturu, który ma być cięty wiązką laserową, a stop wytworzony podczas procesu cięcia jest wydmuchiwany strumieniem gazu pod wysokim ciśnieniem. Energia wiązki laserowej jest dostarczana z najwyższą dokładnością, zapobiegając w ten sposób niepożądanemu tworzeniu się tlenków.
  • Cięcie laserowe 2D.
    W przypadku materiałów w kształcie płytek cięcie laserowe 2D jest idealnym rozwiązaniem produkcyjnym, ponieważ prawie wszystkie grupy materiałów można przetwarzać szybko i przy niskich kosztach. W porównaniu do konwencjonalnych procesów, takich jak Zalety tej technologii mają zastosowanie w wykrawaniu, ponieważ nawet małe ilości mogą być wytwarzane w wysokiej jakości i ekonomicznie.
  • Laserowe cięcie płomieniem.
    Laserowe cięcie płomieniem opiera się na tej samej zasadzie działania, co cięcie termojądrowe i jest najczęściej stosowane do cięcia grubych materiałów. Jednak czysty tlen jest wdmuchiwany na skrzyżowanie, które reaguje z materiałem i tworzy wysoką energię cieplną. Umożliwia to selektywne cięcie materiału, a stop jest wydmuchiwany z rzazu.
  • Obróbka laserowa 3D.
    Cięcie laserowe 3D stosuje się wszędzie tam, gdzie trzeba wytwarzać złożone geometrie 3D z absolutną dokładnością wymiarową. Proces obróbki odbywa się na laserowych systemach tnących, które umożliwiają również łączone wykrawanie laserowe w jednej operacji. Typowe zastosowania to wytwarzanie trójwymiarowych otworów lub korpusów.
  • Laserowe cięcie sublimacyjne.
    W laserowym cięciu sublimacyjnym materiał odparowuje się za pomocą wiązki laserowej o bardzo dużym wytwarzaniu ciepła. Proces ten nazywa się sublimacją i pozwala uniknąć tworzenia się stopionego materiału. Dlatego porwany strumień gazu nie służy do wydmuchiwania rzazu, ale do ochrony wrażliwych soczewek i luster. Typowymi przykładami są cięcie tworzyw sztucznych o wyraźnych krawędziach cięcia.
  • Lasery rurkowe.
    Lasery rurkowe wykonuje się na laserowych maszynach do cięcia, które łączą kilka konwencjonalnych metod obróbki rur i profili w jednym etapie roboczym. Oznacza to, że za pomocą lasera można obrabiać nie tylko okrągłe, ale także rurki o kwadratowych, prostokątnych lub owalnych przekrojach, a tworzenie konturów można realizować w jednym ustawieniu.